Z badań wynika jednoznacznie, że poziom publicznego finansowania sektorów kultury i kreatywnych jest wciąż zbyt niski i poniżej aspiracji potencjalnych biorców. Finansowanie publiczne obejmuje nie tylko programy rządowe, samorządowe, czy europejskie (…) W samym resorcie kultury programów ministra, które są chyba taką najbardziej popularną formą otwartego dostępu do środków publicznych, jest ich kilkanaście z potężną alokacją środków, chociaż wciąż niewystraczającą, jak na potrzeby branż kultury, co widać zawsze co roku po liczbie aplikujących. (Anna Ceynowa, Rada Polskiego Rynku Muzycznego, I Forum Kreatywności SKP)
- Jakie, oprócz programów ministerialnych są możliwości finansowania SKK?
- Jaki wpływ na kulturę mają prywatne inicjatywy i tworzenie publicznych i niepublicznych przestrzeni przyjaznych rozwojowi SKK?
- W jaki sposób sektory prywatne finansują przemysły kreatywne i czy każdy twórca może pozyskać prywatne pieniądze na działalność twórczą i kulturalną?
- Jak ważna jest nowoczesna edukacja branżowa na rynku kultury?
- Czy tworząc potrafisz w pełni korzystać z archiwów i innych zasobów instytucji publicznych?
- Czym jest koncepcja miasta kreatywnego i jak ogromną rolę w rozwoju kultury odgrywa Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO?
Zapraszamy do uczestnictwa w IV edycji Forum, które poświęcone jest pozabudżetowym i niegrantowym mechanizmom wsparcia SKK
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, aby wziąć udział w IV Forum Kreatywności w Kinie Kultura trzeba się zarejestrować: https://forumkreatywnosci.pl/rejestracja/
Forum Kreatywności to wyjątkowe wydarzenie, które łączy twórców wszystkich sektorów kreatywnych.
Szczegóły wydarzenia dostępne są tutaj: https://forumkreatywnosci.pl/
Agenda wydarzenia:
Forum Kreatywności. Pozabudżetowe i niegrantowe mechanizmy wsparcia sektorów kultury i kreatywnych.
Kiedy: 15 października 2024 roku, wtorek, godz. 10.30 – 17.00
Gdzie: Kino Kultura, Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa
Online:
https://www.youtube.com/@StowarzyszenieKreatywnaPolska;
https://www.facebook.com/forumkreatywnosciskp
Prowadzenie wydarzenia: MAŁGORZATA ŚWITAŁA
Rejestracja na Forum Kreatywności od godziny 10.00
10:30 Powitanie – Jerzy Kornowicz – Prezes Stowarzyszenia Kreatywna Polska
10:40 Wstęp – Małgorzata Świtała
10.50 Panel 1 – Jak mobilizować sektor prywatny do finansowania przemysłu kreatywnego
W panelu omówimy rozwiązania mogące poprawić dostęp mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z sektorów kultury i kreatywnych do kapitału prywatnego, w tym w formie stypendiów, kredytowania, reinwestycji, crowdfundingu oraz ulg podatkowych..
1 h 10 min. plus 15 min. na dyskusję z widownią
12:25 Panel 2 – Przestrzenie dla sektorów kultury i kreatywnych
W panelu porozmawiamy o przykładach przestrzeni networkingowych publicznych oraz prywatnych dostępnych dla twórców i przedsiębiorców z sektorów kultury i kreatywnych, możliwościach współorganizacji wydarzeń branżowych, sieciowaniu oraz samoorganizacji uczestników SKK.
1 h 10 min. plus 15 min. na dyskusję z widownią
14:20 Panel 3 – Kadry i innowacje w sektorach kultury i kreatywnych
W panelu omówimy działalność w ramach wspólnot wiedzy i innowacji, rolę edukacji branżowej, wagę tworzenia nowych zawodów oraz funkcjonowanie Sektorowych Rad ds. kompetencji umożliwiających przedsiębiorcom wpływ na edukację.
1 h plus 10 min. na dyskusję z widownią
15:35 Panel 4 – Dostęp do usług publicznych wspierających kreatywność
W panelu poruszymy rolę archiwów tworzonych przez media publiczne i instytucje kultury. Porozmawiamy też o udogodnieniach i barierach w dostępie do zasobów kultury dla twórców oraz przedsiębiorców w sektorach kultury i kreatywnych.
1 h plus 10 min. na dyskusję z widownią
16:45 Podsumowanie Forum Kreatywności
16:55 Zakończenie Forum
Zapraszamy serdecznie 15 października do warszawskiego Kina Kultura! Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie https://forumkreatywnosci.pl/rejestracja/
Stowarzyszenia Kreatywna Polska (www.kreatywnapolska.pl) jest najbardziej reprezentatywną organizacją skupiającą polski sektor kreatywny reprezentują liczne podmioty z branży kultury i kreatywnej, a także organizacje polskich twórców, przedsiębiorców, wydawców, producentów, nadawców oraz dystrybutorów treści.