Podczas IV Forum Kreatywności będziemy rozmawiać o tym, jak zdobyć środki na działalność twórczą z innych źródeł, niż fundusze publiczne.
Kiedy: 15 października 2024 roku, godz. 10.30 – 17.00
Gdzie: Kino Kultura, Krakowskie Przedmieście 21/23, Warszawa
Pozabudżetowe wsparcie kultury to bardzo szerokie zagadnienie. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi terminami z tego obszaru.
SŁOWNICZEK IV FORUM KREATYWNOŚCI
SKK
Sektory kultury i sektory kreatywne – są to wszystkie sektory, których działalność opiera się na wartościach kulturowych lub na innych rodzajach artystycznej i innej, indywidualnej lub zbiorowej twórczej ekspresji (źródło definicji: podstawa prawna programu „Kreatywna Europa”)
Dane: w 2019 roku SKK wygenerowały dla gospodarki 59 mld złotych (źródło: Polski Instytut Ekonomiczny www.pie.net.pl
Pozabudżetowy
Pozabudżetowe fundusze, są to środki finansowe nie pochodzące z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego.
Niegrantowy
Środki związane z dotacją na projekt badawczy lub artystyczny wyłączone z tzw. grantów, czyli wsparcia finansowego lub pozafinansowego osób bądź organizacji mającego na celu realizację określonego celu. Inna nazwa grantu to dotacja.
Fundusze (finanse) publiczne
Procesy związane z gromadzeniem środków publicznych oraz ich rozdysponowaniem
Kapitał prywatny
Jest to szerokie pojęcie oznaczające finansowanie przedsiębiorstw, które nie pochodzi ani z rynków publicznych, jak np. sprzedaż akcji, obligacji i innych papierów wartościowych na giełdzie, ani od tradycyjnych instytucji finansowych, takich jak rząd czy bank (źródło: ww.cfainstitute.org)
Kredytowanie
Środki finansowe udzielane przez bank pozwalające na szybkie rozpoczęcie inwestycji lub projektu bez konieczności angażowania dużych środków osobistych.
Środki inwestorskie
Nakłady finansowe lub rzeczowe, których celem jest stworzenie środków trwałych lub ulepszenie (przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja lub modernizacja) istniejących obiektów majątku trwałego, a także nakłady na tzw. pierwsze wyposażenie inwestycji.
Crowdfunding
Inaczej finansowanie społecznościowe – forma finansowania projektów przez społeczność, która jest lub będzie zorganizowana wokół tych projektów. Do rozwoju zjawiska crowdfundingu znacznie przyczyniło się upowszechnienie Internetu
Sponsoring
Działania polegające na poręczaniu, wspieraniu, doradzaniu, finansowaniu osób, organizacji, projektów;
Mecenat kultury
Wspieranie i promocja twórczości, edukacji i oświaty kulturalnej, działań i inicjatyw kulturalnych, a także opieki nad zabytkami i ochrony dziedzictwa narodowego w Rzeczypospolitej i za granicą (źródło: www.sip.lex.pl)
Reinwestycje
Ponowne zainwestowanie wygenerowanych zysków zamiast ich wypłacania, co pozwala na zwiększenie wartości kapitału w długim okresie (źródło: www.cyerkdigital.com)
Zabezpieczenia na dotacjach
Formy zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków podmiotów starających się na dotację/dofinansowanie
Środki dłużne
Finansowanie dłużne to sposób finansowania przedsiębiorstw, korzystający z kapitału obcego. Finansowanie dłużne pozwala na nieangażowane własnych środków oraz pozwala na nie oddawaniu kontroli nad swoją firmą inwestorom czy wspólnikom, co ma istotne znaczenie jeśli stworzymy produkt, który ma potencjał – zachowanie stuprocentowej własności. (źródło: www.pragmago.pl)
Sieciowanie
Nawiązywanie i podtrzymywanie wzajemnych relacji, w celu uzyskania korzyści (źródło: www.smart.gov.pl)
Networking
Budowanie relacji, proces wymiany informacji i zasobów
Wspólnoty wiedzy i innowacji
EIT to partnerstwa łączące przedsiębiorstwa, ośrodki badawcze i uniwersytety, których celem jest zacieśnienie współpracy i stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi kreatywnych procesów myślenia i innowacji (źródło: www.culture.ec.europa.eu)
Branżowe Centra Umiejętności
W skrócie BCU, to z założenia rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki kształcenia i egzaminowania w danej branży, mające zapewnić wsparcie istniejącym placówkom edukacyjnym i umożliwić tworzenie nowych. Podstawowym zadaniem BCU będzie rozwój szkolnictwa zawodowego. (źródło: www.vss.com.pl
Sektorowe rady ds. kompetencji
To miejsca współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. Analizują sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotowują rekomendacje, w których wskazują, jakich kwalifikacji brakuje w poszczególnych sektorach. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przyznaje dofinansowanie na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji. (źródło: parp.gov.pl)
Archiwa publiczne
Instytucje utrzymywane ze środków publicznych, które przechowują, katalogują, opisują oraz udostępniają utwory archiwalne, które powstały w instytucjach państwowych lub zostały pozyskane od podmiotów zewnętrznych.
Zapraszamy serdecznie 15 października do warszawskiego Kina Kultura! Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie https://forumkreatywnosci.pl/rejestracja/
Stowarzyszenia Kreatywna Polska (www.kreatywnapolska.pl) jest najbardziej reprezentatywną organizacją skupiającą polski sektor kreatywny reprezentują liczne podmioty z branży kultury i kreatywnej, a także organizacje polskich twórców, przedsiębiorców, wydawców, producentów, nadawców oraz dystrybutorów treści.